Oświetlamy duże wnętrze
W polskich domach i mieszkaniach, ale też i we wnętrzach publicznych, coraz więcej jest dużych i przestronnych pomieszczeń. Zamiast kuchni mamy aneksy kuchenne połączone z jadalnią i pokojem dziennym, nie mówiąc już o mieszkaniach typu loft, gdzie całe wnętrze to jedna wielka przestrzeń. Podobnie jest w lokalach publicznych.
Odpowiednio oświetlić takie wnętrze jest sztuką, choć w zasięgu każdego. Na rynku nie brak jest obecnie ciekawych rozwiązań, które możemy dopasować do potrzeb i możliwości. Rezultatem może być dobrze oświetlone, a przy tym atrakcyjne wizualnie wnętrze.
Światło w dużym wnętrzu
O ile małe pomieszczenie można oświetlić nawet jednym centralnym punktem świetlnym, o tyle w przypadku dużego już jest to raczej niemożliwe. Duże przestrzenie, owszem, powinny być wyposażone w centralne źródło światła, ale uzupełnieniem musi być oświetlenie punktowe. Ważne jest też, aby żyrandol czy inny rodzaj lampy nie tylko dawał odpowiednią ilość światła, ale także był odpowiednio duży, aby nie “zginąć” w pomieszczeniu.
Każda strefa ze swoim światłem
Poza głównym punktem świetlnym, koniecznie należy zapewnić osobne źródła światła dla poszczególnych stref w pomieszczeniu. I tak, pokój dzienny połączony z jadalnią i aneksem powinien mieć osobne światło nad miejscem wypoczynku, nad stołem jadalnym i nad obszarem roboczym w kuchni. A gdy jest też barek czy kącik do czytania, one również muszą mieć swoje własne oświetlenie. Jest to istotne nie tylko z tego powodu, że wówczas całe wnętrze jest dobrze oświetlone, ale też dlatego, że można używać tylko tych świateł, które są akurat potrzebne.
Aranżując oświetlenie duże pomieszczenia należy dokładnie przemyśleć rozstawienie punktów świetlnych oraz moc światła, jak również pamiętać o tym, aby wszystkie żyrandole, lampy czy konkiety stanowiły spójną całość i wzajemnie się uzupełniały. Na szczęście, dzięki dużemu wyborowi oświetlenia na rynku, da się to osiągnąć z sukcesem, a dzięki nowoczesnym technologiom LED nie trzeba obawiać się o koszty oświetlenia.