Pokój dziecka- jak go urządzić?
Pokój dziecka i jego odpowiednia aranżacja to dla każdego rodzica nie lada wyzwanie. Czasami ciężko pohamować niezrealizowane marzenia o własnym pokoju z okresu dzieciństwa – może nas wtedy zaślepić wyobraźnia i chęć urzeczywistnienia osobistej wizji. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest to, że to nasze dziecko, a nie my będziemy spędzać czas w zaprojektowanej przez nas przestrzeni. Dlatego odłóżmy na bok własne zapędy i aspiracje i przerzućmy je na moment, w którym to my będziemy urządzać swoją przestrzeń i skupmy się na dziecku.
Najważniejszy jest plan wnętrza
Co jest najważniejsze przy początkach urządzania pokoju dla naszego milusińskiego? Plan, plan i jeszcze raz plan. Nie jest ważne czy to tylko 6m2 czy 18m2 – należy pobudzić swoją wyobraźnię przestrzenną i rozplanować jak najergonomiczniej układ mebli i oświetlenia w pomieszczeniu. Zaczynamy od dokładnego pomiaru pomieszczenia. Znając wymiary łatwiej nam będzie wypełnić pustą przestrzeń przedmiotami. Gdy już mamy spisane dane, wiemy ile metrów możemy poświęcić na umeblowanie pokoju.
Rozstawienie mebli zależy od wielu czynników, jeśli ma być to pokoik dla niemowlaka, musimy pamiętać o tym, żeby wszystko co niezbędne dla pielęgnacji maluszka mieć pod ręką. Oświetlenie w pokoju musi być raczej subtelne, wystarczy kilka ledowych punktowych lampek sufitowych i lampka nocna przy łóżeczku. Warto pamiętać o bezpiecznym poziomie zamontowania szafek i półek, jak najdalej od ciekawskich rączek naszego dziecka. Na najniższym poziomie można umieścić szuflady, które będą zawierały bezpieczne przedmioty rozwijające jego kreatywność. Przy wybieraniu farby, tapet czy też mebli starajmy się kupować rzeczy z certyfikatem bezpieczeństwa.
źródło: home-designing. com
Darmowe programy do projektowania wnętrz
Jeśli mamy problem z wyobraźnią przestrzenną, polecam skorzystać z darmowych programów projektowania 3d dostępnych w internecie. Są narzędziem, z którego bez trudu każdy może skorzystać, a niewątpliwie ułatwiają mądre rozplanowanie przestrzeni. Pomocnym będzie również podzielenie pokoju na strefy (snu, zabawy, nauki itp.) Z pewnością taki układ ułatwi naszemu dziecku funkcjonowanie we własnych czterech kątach.
Przestrzeń dla “starszaka”
Wymagania starszego dziecka są nieco inne. Urządzając pokój “starszaka” musimy pamiętać o jego indywidualizmie i własnym zdaniu. Warto porozmawiać z dzieckiem o jego potrzebach i marzeniach na temat własnego pokoju i wspólnie znaleźć kreatywne rozwiązania. W pokoju starszego dziecka powinno znajdywać się biurko z regulowaną wysokością blatu, ergonomiczne krzesło z regulowanym siedziskiem i oparciem, pudełka na zabawki, jak również półki i regały na książki.
źródło: home-designing. com
Pokój dziecka- odpowiednie oświetlenie
Jednym z ważniejszych tematów przy aranżacji pokoju dziecka jest odpowiednie oświetlenie miejsca zabaw i miejsca nauki. Duże znaczenie dla jakości pracy przy biurku ma wygodne krzesło, odpowiedni blat i oświetlenie. Pokój powinien być jasny, mocno doświetlony światłem dziennym. Przy blacie należy wykorzystać dodatkowo oświetlenie sztuczne w postaci lampy stojącej na stole, bądź oprawy podwieszanej. Źródło światła najlepiej zamontować tak, aby padało z lewej strony dla dziecka praworęcznego i z prawej dla leworęcznego. Światło powinno być umiejscowione ok. 40 cm od środka zasadniczego pola pracy, ok. 40 cm przed pracującym, licząc od przedniej krawędzi stołu oraz ok. 35 cm nad płaszczyzną biurka. Nie wolno ustawiać źródła światła za plecami siedzącego przy biurku dziecka.
źródło: home-designing. com
Aby z sukcesem zrealizować aranżację pokoju dziecięcego, najistotniejsze jest sporządzenie planu i określenie potrzeb własnych i dziecka. Jeśli mamy układ przestrzeni z umeblowaniem i oświetleniem -dobór stylu, kolorystyki i dodatków będzie czystą zabawą i przyjemnością.
W kolejnym artykule przedstawię Wam najnowsze trendy w aranżacji dziecięcych pokoi.